Jazellelopez Jazellelopez
  • 04-09-2020
  • Chemistry
contestada

How many seconds will it take it for a satellite to travel 450km at an average speed of 80 km/s?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-09-2020

Answer:

6 seconds

Explanation:

80 km/s = 450 km/x

450s = 80x

450/80 = 80x/80

5.625s = x

Note*: round to the nearest sigfig

x = 6 seconds

Answer Link

Otras preguntas

Excluding discouraged workers from the official unemployment rate may cause the official rate to the true extent of underemployment.
Subject attributes, object attributes and environment attributes are the three types of attributes in the __________ model.
HELP! On a coordinate plane, 2 parallelograms are shown. Parallelogram 1 has points (0, 2), (2, 6), (6, 4), and (4, 0). Parallelogram 2 has points (2, 0), (4, n
The English would become the dominant power in North America by 1750. What features were common to ALL of the English southern colonies and which were unique to
Consistent with the principle of ________________ development, babies develop the ability to sit before they can stand.
Marcia made 10 bracelets for 5 friends. Jen made 12 bracelets for 4 friends. Are these ratios/rates equivalent?
Identify the equation for the line tangent to the circle x^2 + y^2 = 100 at the point (−6, 8).
Given that y is inversely as x+3 and that y=4 when x =2 (a)express y in terms of x (b)find the value of y when x =5 .
Which sequence is modeled by the graph below?
i,dk how to do this pls help :)