lyricbrown7499 lyricbrown7499
  • 03-09-2020
  • Physics
contestada

Calculate the de Broglie wavelength of a 4.5-MeV α particle. Explain if a relativistic or non-relativistic approach is required

Respuesta :

hopemichael95
hopemichael95 hopemichael95
  • 06-09-2020

Answer:

4.4x10^-32m

Explanation:

Using

Wavelength = hc/E

= 6.63*10^-34 * 3x10^8/ 4.5 x10^ 6ev

= 4.4*10^-32m

Yes a relativistic approach is used because the particle moves at the speed of light

Answer Link

Otras preguntas

TRUE OR FALSE? The genetic code is determined by the SIZES of the nitrogen bases.
During circular motion, the force that is perpendicular to the velocity and toward the center of the circle is the ... ?
an equation stating that two ratios and rates are equivalent is a(n)
what is the midpoint of 0.01 to 0.02
What is the scientific notation of 6,780?
6x-5y=22 y=-8 using systems of equations by substitution
what effect does an increase in atmospheric carbon dioxide, the most common greenhouse gas, have on global warming?
Which words in the sentence make up the infinitive phrase? On our way to the store, can we plan to stop by the farmer's market? A. to stop by the farmer's mar
22 is 44 percent of what number
What features of child labor seemed newly objectionable in the context of factory industry?