dianasanabria150 dianasanabria150
  • 03-09-2020
  • Physics
contestada

A car drives a distance of 36 [m] in 7 [s].
What is the velocity?

Respuesta :

loreanabrajovic
loreanabrajovic loreanabrajovic
  • 14-09-2020

Answer:

V=d/t

d=36m

t=7s

V=36m/7s

V=5.14 m/s

Answer Link

Otras preguntas

Solve. 7 1/2 divided (4 1/2-5 1/8)=.
answer choices : A : x = - 5 B : x = - 4 C : x = 4 D x = 5
How to turn “the puppy (barked) when I left for school” into personification
Which sentence creates a logical comparison? New York’s skyscrapers are taller than in London. New York’s skyscrapers are taller than London’s. New York’s skysc
Given that the discriminant of a quadratic equation is 8, determine the number of real solutions.
Find the scale factor of a cube with volume 216 ft^3 to a cube with volume 1000 ft^3.
We gave a national verbal proficiency test that has a mean score of 500 with a standard deviation of 75. What raw score would correspond to the 60th percentile
AYUDAAAA!!!!! URGENTE!!!!!!1 ¿para que sirve la "BIG DATA"?
What’s the resistance in the circuit
What is the value of (3-54(2)- 16:22 O _40 -16 o 24 56