gt845047 gt845047
  • 02-09-2020
  • Physics
contestada

What is the average speed of a car that traveled 222.0 miles in 4.596 hours?

Respuesta :

isaacoranseola
isaacoranseola isaacoranseola
  • 08-09-2020

Answer:

48.3mph

Explanation:

Given that

Distance = 222.0miles

Time = 4.596hours

Average speed = total distance/total time

= 222.0miles/4.596

= 48.3mph

Hence the average speed is 48.3mph

Answer Link

Otras preguntas

You and a classmate have a bug collection for science class. You find 5 out of every 9 bugs in the collection. You find 4 more bugs than your classmate. How many
In the global economy, Japan is a major participant because their location A) has made them a major military power. B) allows Japan to received aid from the Un
a cell can only grow so large inside because?
A person might accidentally overdraw because they forget to record a deposit. a. True b. False
Which of the following is a physical change? burning a piece of paper lighting a match chopping a piece of wood a rusting nail
Is a gcf of two even numbers always even
Predict the chemical formula of butyne, having one carbon-carbon triple bond
Buddhism spread quickly because of _____.
-4x +6y=-36 in slope intercept form
what is (-x)^5???????