dolphinkeller dolphinkeller
  • 02-09-2020
  • Chemistry
contestada

A sample has a volume of 10 ml and a mass of 4.2 g what density of the object

Respuesta :

emzogwayo
emzogwayo emzogwayo
  • 03-09-2020

Answer:

0.42g/cm³ or 420kg/m³

Explanation:

1cm³ = 1ml

10 × 1cm³ = 10cm³

Density = Mass ÷ Volume

4.2g ÷ 10cm = 0.42 g/cm³

Density = 0.42g/cm³ or 420kg/m³

Answer Link

Otras preguntas

how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?