SmartCindy724
SmartCindy724 SmartCindy724
  • 01-09-2020
  • Physics
contestada

If a space probe moves 20 m in 4 s, how fast is it moving?

Respuesta :

victorbanjo1212 victorbanjo1212
  • 01-09-2020

Answer:

Speed =distance/time.

=20/4

=5m/s.

Answer Link
Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 01-09-2020

Formula: s = d/t

s = speed

d = distance

t = time

Solve using the values we are given.

s = 20/4

s = 5m/s

best of Luck!

Answer Link

Otras preguntas

What sorts of signals does the brain use to communicate sensations, thoughts and actions?
Graph the line using intercepts: 4x-3y=12
Why did president Washington want the United States to remain neutral
Why were the 1920's considered the best and worst of times?
What is a series of events that cells go through as they grow and divide
a soccer team played 160 games and won 65% of them. how many did they win?
How do you work out the problem 84 divided by4
True or False along a divergent boundary, two plates slip past each other,moving in opposite directions.
the area of a triangle is 41 yards to the second power with a base of 5 yard what is the height in yard
Luke made a model that has 1 circular base and 1 curved surface.what solid figure did he make