omigiepray
omigiepray omigiepray
  • 01-09-2020
  • English
contestada

find the potential energy of a diver of mass 75kg at a height of 10m above a swimming pool g=9.8m
​

Respuesta :

elisaxdbugeja
elisaxdbugeja elisaxdbugeja
  • 01-09-2020

Answer:

7350 Joules

Explanation:

Potential energy= mass×gravity×height

P.E.= 75×9.8×10

= 7350J

Answer Link

Otras preguntas

2. Que trajo a los exploradores al "Nuevo Mundo"? answer the question in english so it’s easier for you thanks! :)
In which situations would a text-to-speech tool be useful? Check all that apply. O A reader needs to hear a word pronounced. A student is reading difficult mate
Copper has a specific heat of 0.385 J/gºC. If 7.67 kJ of energy is applied to an 62.0 g sample of copper originally at 26.7 °C, what will its final temperature
This is a type of government where important decisions are made by state officials instead of elected representatives. a. Meritocracy b. Bureaucracy c. Dynasty
Having to do all the work is an example of a? ​
How can you tell that a website is valid and reliable 10 points
How many objects are needed for a successful revolution and why
What is the solution of the system x+2y+3z=6; y+2z=0; z=2
Rachel pumped 7 gallons of water out of her pool each minute for 14 minutes. What was the total change in the amount of water in the pool? ​
I need help fast please and thank you I'll mark you brain list