whitney011091 whitney011091
  • 04-08-2020
  • Chemistry
contestada

1.78 L of gas is at a pressure of 735 torr. What is the volume in liters (L) when the pressure decreases to 700.0 torr

Respuesta :

nobleswift
nobleswift nobleswift
  • 04-08-2020

Explanation:

using boyles law

p1v1=p2v2

735 x 1.76 = 700 x V2

1293.6 = 700 x V2

V2 = 1293.6/700

V2 = 1.85L

Answer Link

Otras preguntas

A number is x units to the right of 0 on a number line. What do you know about the opposite of the number? please help i have a final test!! no need to write fu
what does the medical assistant say in the amazon commercial?
Which phrase uses the rhetorical device pathos? Declaration of Independence by Thomas Jefferson (adapted excerpt) We hold these truths to be self-evident, that
bio What are hormones what is the answer??
how does the high of an object affect the amount of mechanical energy it contains
Tanvi is a kickboxing instructor who will be teaching classes at a local gym. To get certified as an instructor, she spent a total of $80. Tanvi will be earning
independent assortment of chromosomes during meiosis is a result of
chemical porperties of synthetic fiber
How has De Guiche changed? In what way did he remain the same?
can some body help me in history! I will give brainliest