shadishawly shadishawly
  • 03-08-2020
  • English
contestada

What is the speed of wave that has a frequency of 3Hz and a wavelength of 2m?

Respuesta :

7aikl5 7aikl5
  • 03-08-2020
Answer :- 6 m/s
V =λ /T

Since T = 1 /f we can also say that:


v = λ . f

So, using that last formula:
v= 2 m . 3 Hz
= 6 m/s
Answer Link

Otras preguntas

What percent is 250 is 150?
using the following equation 2C2H6 + 7O2 --> 4CO2 + 6H2O if 2.5g C2H6 react with 170g O2, what is the limiting reactant?
Place the following words in the correct order to make a complete sentence: (4 points) 1) puedo 2) ir 3) no 4) al cine
Find the area of the shaded sections. A). A= 16 B). A= 16/3π C). A= 27π D). A= 4π - 8 E). A= 9π - 9/2 √3
Help! Urgent. Will give thanks and branliest. For my English project I need to make a claim about a book I read. My claim is that Harry Potter and Percy Jackson
Last weekend, Carlos rode his bicycle for 3 hours and traveled 27 miles. On average, at what rate did Carlos travel on his bicycle ride? Use the distance formul
X+3 over x-2 subtract by x-5 over x-2
Which theme best fits the story of Frankenstein
how did the quantum mechanical model of the atom improve on Borh's atomic model?
On a recent survey 60 % of those surveyed indicated that they preferred walking how many people preferred running