jackyvarela jackyvarela
  • 02-09-2016
  • Physics
contestada

Find the speed of an object that covers 400 km
in 5 hr.

Respuesta :

mpanderla95
mpanderla95 mpanderla95
  • 02-09-2016
The speed of an object that travels 400 km in 5 hours, would be calculated simply by taking the distance of 400 and dividing it by the number of hours 5.

400 km/5 hours = 80km/hr.

The speed is 80 km/hr.
Answer Link

Otras preguntas

Can the sides of a triangle have lengths 1, 3, and 4? yes OR no
Essay on the life of pi
what is the importance of internet in education​
brandon took a 50-question exam worth a total of 160 points. There were x two-point questions and y five point questions. How many of each type of question were
how were native americans impacted by westward expansion economically, socially, and politically?​
Answer my all questions ​
What is 120 / 320 as decimal (fraction to decimal)
Find the area of the square The radius is 10
How does ((x) = 4 • 6^x change over the interval from x=2 to x=3
Read the following text: I was a shipwreck as I was getting ready for that presentation. Which poetic device is used here? A. Metaphor B. Simile C. Alliteratio