vernamackay vernamackay
  • 04-06-2020
  • Physics
contestada

if a 10 kg object has a kinetic energy of 20 J what is its speed and what is the formula used to calculate speed

Respuesta :

Jinduja03
Jinduja03 Jinduja03
  • 04-06-2020

Answer:

2 meter per second

Explanation:

kinetic energy = 1/2 m v^2

20J = 1/2 × 10 × v^2

v^2 = 4

v= 2 m/s

Answer Link

Otras preguntas

A sound signal traveling underwater has a frequency of 230 hertz. the speed of sound under water is 1.45 × 103 meters/second. what is the wavelength of the soun
All numbers divisible by both 24 and 14 are also divisible by which of the following?
what is 15/50 in lowest term 3/10 3/8 1/2 1/4
1.Look at the following numbers: -6, 0, 6, 12 Which pair of numbers has a sum of 0? A: 6, 12 B: 0, 6 C: -6, 0 D: 6, -6 -----------------------------------------
The iron-containing protein found in red blood cells isO A) hemoglobin.O B) white blood cells,O C) platelets.O D) plasma.
What sentiment is conveyed by these sentences from the passage?
which expression converts 8 radians to degrees?
Meaning of battle sweat
hi can someone please help me on this please
identify the choice that best describes a memo. a. supplies shared across more than one company b. language used within a certain field or industry c. important