mcnuggets01
mcnuggets01 mcnuggets01
  • 04-06-2020
  • Physics
contestada

What is the work done by a force equivalent to the weight of 100kg that moves an object 200km in 7.0min?
Please guys can somebody helps me :(

Respuesta :

msafirirobin
msafirirobin msafirirobin
  • 04-06-2020

Answer:

WD= 200 Joules

Explanation:

wd= f x d

wd=1000N x 0.2 m

wd=200 joules

Answer Link

Otras preguntas

3 over 20 as a percent
if p=8 evaluate 42÷p×3
In which ways did the Meiji Restoration modernize Japanese government and society? Select all that apply. -It appointed the emperor as head of the government. -
In which career would you most likely apply concepts from geometry? a. food critic b. social worker c. radio DJ d. computer game designer
why is 24 a more convenient choice than 23 or 25
Which of the following is not true about the evolution of biomes?
The question is Simplify the Expression. I don't know what they mean 14 - 16 / 8 + 32 x 5
18−5z+6z>3+6 Solve the inequality.
describe 59 in two other ways
Describe the cartoon's message about early agrarian societies in one sentence: