Mindful1
Mindful1 Mindful1
  • 02-06-2020
  • Physics
contestada

It takes Sage 0.25 hours to drive to school. Her route is 6.2 miles long. What is Sage's average speed on her drive to school? DO NOT INCLUDE UNITS. ONLY WRITE THE NUMBER.

Respuesta :

mariabalmanzar mariabalmanzar
  • 02-06-2020

Answer:

.41

Explanation:

use speed formula

speed = distance / time

s = 6.2 / 15

s= .41

Answer Link

Otras preguntas

Please someone help me. I need the correct answer please!!!
Plz help. I'll give someone 20 points if they answer!!!
What are the first 5 multiples of 1
What makes up a code for each amino acid
x + 4y = 4 and x - 4y = 19 help please and show your work
Write an equation of the line using the given information: passes through (6,2) and m=2/5 y-2=2/5(x-6) y+2=2/5(x-6) y+2=2/5(x+6) y-2=2/5(x+6)
what is the meaning of hypothetic
___ is when the opposite happens of what we are expecting.
How do you do it. It is so confusing and weird
The passage from “Initiation.” It would be rather fun for a change, Millicent mused, getting her books out of her locker in the hall, rather exciting to be par