juanjchernandez05 juanjchernandez05
  • 02-06-2020
  • Physics
contestada

A train is 240 meters long and travels 20 m/s. How long does
it take to cross a 360-meter long bridge?
S​

Respuesta :

maempress
maempress maempress
  • 02-06-2020

Answer:

=18 sec

Explanation:

240m=20m/s, find 360m

360×20÷240=30m/s

time=distance÷speed

240÷20=12sec

if 240=12sec,find 360

360×12÷240

=18 sec

Answer Link

Otras preguntas

Amplifiers and microphones made possible what kind of political event? Select one: a. Elections b. Protests c. Town meetings d. Mass rallies
Help me please ......​
Does anyone know how to do the question attached? The topic is on surds.
what is the author trying to say in the poem stomp by nikki grimes
Considering colonial Georgia’s history, which of the following would be the BEST title for the table?
Find the missing length indicated Also can you explain Thank you
An electron has an initial speed of 4.18 x 10^5 m/s. If it undergoes an acceleration of 3 x 10^14 m/s^2, how long will it take to reach a speed of 5.19 x 10^5 m
Negative 1 plus negative one-half
I wasted 100 points TWICE and someone gave me the wrong answer TWICE D: so pls answer correctly :(
2. Saang pamilya ng wila nabibilang ang ilang Afro-Asiatic B Niger-Congo Cinturonen​