malugoncalves76 malugoncalves76
  • 01-06-2020
  • Physics
contestada

Calculate the kinetic energy of a 0,6kg ball when it is thrown and reaches a speed of 5 m/s

A) 7J
B) 6J
C) 10 J
D) 7,5 J
E) 16 J

Respuesta :

SvetkaChem
SvetkaChem SvetkaChem
  • 01-06-2020

Answer:

D) 7.5 J

Explanation:

KE = mv²/2 = 0.6 kg *(5 m/s)² = 0.6 *25/2 = 7.5 J

Answer Link

Otras preguntas

A car salesperson earns 1.5% commission on every car sold. The salesperson sell a car for $22,500. What is the commission?
WHICH EXPRESSION IS EQUIVALENT TO SIN 22 COS 18 + COS 22 SIN 18?
how many rectangular prism can you make out of 20 snap of cubes
If 2x+z=2y and 2x+2y+z=20 what is the value of y?
What is 0.75 as a fraction in simplist form
Factor the polynomial 6b^2-17b+10
what other information do you need to prove triangle GHK is congruent to triangle KLG by SAS
what derived unit is usually used to express the density of liquids?
Solve the equation log 6x - 3 = -4
why a flat surface of a rectangular prism called faces?