nathaellugo nathaellugo
  • 04-05-2020
  • Chemistry
contestada

What is the volume of an ideal at STP with 0.350 mol available? (STP= 0 0C, 1.0 atm) (Show work and units)

Respuesta :

redamin9 redamin9
  • 05-05-2020

Answer:

7.84 liters

Explanation:

V = nRT/P = (0.350 mol)(0.0821 Latm/Kmol)(273) / 1 atm = 7.84 liters

by chance is this for Mr. Anderson's class?

Answer Link

Otras preguntas

How did the 1979 oil shock affect the US economy?
In a plant cell, how do you distinguish between interphase and telophase?
Why did some people in Austin attack the Texas rangers
Capital of Yugoslavia
Which equation has a narrower graph than y = 4x^2? A. y = [tex] \frac{1}{3} [/tex]x^2 B. y = 5x^2 C. y = [tex] \frac{1}{7} [/tex]x^2 B. y = 2x^2
Multibeam sonar technology uses_______.
How many valence electrons does an atom of oxygen have?
in which of the following cell structures are the Drosophila choromosomes located
What changes if the degree (amount) of intermolecular bonds of a substance are changed? Select all that apply. volume of a substance density of a substance weig
What relationship was uncovered by Ørsted’s observation?