isabellasb626 isabellasb626
  • 03-05-2020
  • Chemistry
contestada

How many liters or oxygen gas is required to react with 50.0g of aluminum at STP?

Respuesta :

gusflores05 gusflores05
  • 03-05-2020

Answer:

aluminum oxide will be produced from the complete reaction of 1.87L of oxygen gas at 793.0mmHg and 28.0 Celsius. answer: 5.36g

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I need to know this so I can get a good grade so that my teacher doesn't get mad ​
why do atoms admit radiation
Rewrite the following equation in slope-intercept form. 18x − 19y = -20
-1/9 divided by 3/4 oh and 1/9 is a fraction, not like 1 divided by 9, its like 1 out of 9
6.Which of the following is true about the exponential function y = 2 x y=2x ? A. It increases steadily for all values of x. B. It increases quickly as x inc
what is molarity of 10.5kg of NaSO4.10H2O IN 18.6OL OF SOLUTION
△ABC≅△DEF, BC=4x−12, and EF=−3x+16. Find x and EF. x = -2 and EF = 22 x = 5 and EF = 8 x = 4 and EF = 4 x = 6 and EF = 12
A cupcake requires 35 grams of sugar and 50 grams of flour, and a muffin requires 30 grams of sugar and 65 grams of flour. Shawna needs to use up at least 460 g
what are the purposes of committees in the house and the senate?
Hyperbole from tell tale heart