tygbggvgv tygbggvgv
  • 03-05-2020
  • Chemistry
contestada

We add 1.4 moles to 700 mL of water. What is the molarity

Respuesta :

emaikwuvictor
emaikwuvictor emaikwuvictor
  • 03-05-2020

Answer:

Molarity= 2M

Explanation:

n=1.4, V= 700ml= 0.7dm3

n= CV

1.4= C×0.7

C= 1.4/0.7= 2M

Answer Link

Otras preguntas

The legs of a right triangle have lengths of 10 cm and 13 cm. What is the length of the hypotenuse? A) 3cm B) √69 cm C) √269 cm D) 23 cm
Question 3 1 pts (06.04H MC) At the point of ovulation, which of the following occurs? (2 points) A. A zygote is released from a follicle. B.An egg cell is rele
What is one of the Four Modernizations? ( choose one ) a. military b. industry c. mining d. politics
What is the area of the figure?
Human blood type is determined by three alleles IA, IB, and IO. The alleles IA and IB are co-dominant to each other, and both are dominant to IO. Within a large
SOMEONE PLEASE HELP!!!! I REALLY NEED HELP! ALSO PLEASE EXPLAIN IT NOT JUST THE ANSWER!! THANK YOU Question: If 2cm represents 75 miles on a scale drawing. How
pls can you answer this !!!!!!"25 points"!!!!!!!!​
Tom Buchanan 1 connection or comparisons to someone in modern society
cattle is to shed as lion is to what?​
The Milgram shock experiment measured the levels of _____ in participants? Groupthink Persuasion Conformity Obedience