sophoniebaptiste sophoniebaptiste
  • 02-05-2020
  • Physics
contestada

the velocity of sound in a certain medium is 1000 m/s. If sound wave has a frequency of 500 Hz, the wavelength would be _.

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 02-05-2020

Answer:2meter

Explanation:

Velocity=1000m/s

Frequency=500Hz

wavelength=velocity ➗ frequency

Wavelength=1000 ➗ 500

Wavelength=2meter

Answer Link

Otras preguntas

The ordered pairs (0, -2), (1, 1), (2, 4), (3, 7), and (4, 10) represent a function.  What is a rule that represents this function?
What is 25% of 6??? Is it 1.5?
Similarities between dance drama and other forms of drama
What are the solutions of -3-y^2=24
whats 168,356 rounded to the nearest ten thousand
Calculate how much work you need to move the 130 N trunk to a ledge 2 m above.
What is larger 80% or 1/8?
What mass of water will fill a tank that is 100.0 cm long, 50.0 cm wide, and 30.0 cm high? Express the answer in grams.
The vertical sequence of the layers of soil is called a soil
Ok, so i'm writing a story about this girl who's name is Alana. What should the story be about?