thaliannkemtah thaliannkemtah
  • 02-05-2020
  • Physics
contestada

A 65 kg rock climber has 30,000 J of potential energy. What is the height of the rock climber above the ground?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 02-05-2020

Answer:47.1meter

Explanation:

potential energy(pe)=30000j

Mass(m)=65kg

Acceleration due to gravity(g) =9.8m/s^2

Height=(pe) ➗ (m x g)

Height=30000 ➗ (65 x 9.8)

Height=30000 ➗ 637

Height=47.1m

Answer Link

Otras preguntas

PLZ PLZ PLZ ANSWER ASAP!!!!
Escoge la palabra más apropiada para la siguiente descripción 1.Esos jeans no son muy __ halagadores moda pesa ropa de marca 2.cuando vas de compras, ¿compras__
How did slavery affect American politics
Given that g(x) = 2x + 5 find g(3)
The roman republic was characterized by all of the following features except
what is g+114.78=152.98 A g=267.76 B g=28.2 C g=38.2
what is the pH level of powdered sugar?
When lenders look at collateral, they are looking to see if an individual _____. has been responsible in the past with credit has a positive net worth has the a
Which best describes the nature of photosynthesis
Which of the following would label the boxes correctly? Question 1 options: 1) endothermic; 2) exothermic 1) products; 2) reactants 1) reactants; 2) products 1)