adventureman200327
adventureman200327 adventureman200327
  • 01-05-2020
  • Chemistry
contestada

Calculate the molarity of a solution prepared by
diluting 575 mL of a 0.900 M solution with enough
water to make a volume of 1.25 L. _
M​

Respuesta :

emaikwuvictor
emaikwuvictor emaikwuvictor
  • 03-05-2020

Answer:

Molarity= 0.414M

Explanation:

Applying dilution formula

C1V1=C2V2

0.9×0.575= C2× 1.25

C2= 0.414M

Answer Link

Otras preguntas

what is the value of y in the equation 6.4x 2.8=44.4, when x = 3
if weight is the force of gravity on an object, then your weight can change if the force of gravity is different on a different planet?
the missing number in the series 1, 4, 27,____, 3125 is:
if juliet consistently buys health insurance for twenty years but never suffers a costly illness, were her premium payments wasted?
Why is the value of function : f(x)= 10x + 2 when x=5?
which number falls within the range of a normal bmi?
who is the elected military leader of venezuela?
In most programming languages, before you can use any variable, you must include a ____ for it.
Linguistic change has been speeded in recent years by the efforts of educators.? true or false?
chlamydia, if left untreated: