asiakwheeler asiakwheeler
  • 01-05-2020
  • Physics
contestada

How much power is used by a 6.0-V flashlight battery that draws 0.5 A of current

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 01-05-2020

Answer:

Power=3watts

Explanation:

Current=0.5A

Voltage=6v

Power=current x voltage

Power=0.5 x 6

Power=3watts

Answer Link

Otras preguntas

Which of these statements is least typical of the life of most fine artists? creating art part time and working on commercial products part time. creating art a
Using the graph, determine the value of the slope. What is the slope? What is true about the graph?
I need this answer!!!
find r^3+1/r^3 if r+1/r=sqrt2
6.2 + 4/5 = ? .........
find the area of the shaded region
what is the sum of 56x64+795
Ryan drove 715 miles in 13 hours At the same rate, how long would it take him to drive 385 miles?​
In which direction does the moving force of air flow?
which geographic feature was most important for the development of commerce in the New England and middle colonies?