rannese rannese
  • 01-05-2020
  • Physics
contestada

How far can light travel in "the blink of an eye"? (1/3s)

Respuesta :

bilargo bilargo
  • 01-05-2020

Answer:

99,930,819.3333 m/s   or   99,930.8193 km/s

Explanation:

divide the speed of light by 3.

Answer Link

Otras preguntas

If LM=18 cm and MN=5 cm, then what are the possible lengths for LN so that LM, MN, and NL can form a triangle?
Mrs.Morales wrote a test with 15 questions covering spelling and vocabulary.spelling questions (x )are worth 5 points and vocabulary questions (y)are worth 10 p
What is a gene? A. a section of a protein that codes for DNA B. the alternate version of a trait C. the visible trait in the F1 generation D. a section of D
were is most of earths water
Which team has represented the AFC in the Super Bowl the most times?
Solve the equation x+5+x+x+ x+x+x+5= xx6xx( this is only addition not multiplication) Use 0-9 only once figure out the x
Explain how cobalt-60 and cobalt -59 can be the same element but have different mass numbers
Solve each system of linear equations by substitution. 3x - 2y = 9 y = 2x - 7 Pease show all steps
How Do Humans Affect the Desert Biome
what is the comound name for the formula PbCl2?