antoinestill41 antoinestill41
  • 01-05-2020
  • Physics
contestada

An object initially at rest experiences an acceleration of 9.8m/s2. How much time will it take it to achieve a velocity of 49m/s?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 01-05-2020

Answer:5seconds

Explanation:

initial velocity(u)=0

Final velocity(v)=49m/s

acceleration(a)=9.8m/s2

Time(t)=?

V=u+axt

49=0+9.8xt

49=9.8t

t=49/9.8

t=5seconds

Answer Link

Otras preguntas

is 20 hundredths equal to 2 thousandths
Graph the image of the given triangle after the transformation with the rule (x, y)→(y, x) .
Which title of a book is handwritten correctly? A. Freedom Crossing B. "Freedom Crossing" C. Freedom Crossing
I need help translating Cuando haces un viaje, ¿qué ropa pones en la maleta? Necesitas hablar de 5 artículos de ropa importante y sus colores. For example, "Pon
What best explains why a person can become sunburned by spending too much time at the beach
Choose the answer that best completes the sentence. Mis padres __________ en la sala.
To set off a quote inside a quote which punctuation mark should you use? A)no quotation marks B)single quotation marks C)regular quotation marks D)double qu
____ can be metabolized for atp production.
Con los efectos especiales fue la mejor parte de toda la película
find two consecutive integers such that the larger is nine more than twice the smaller