kaylynncollins kaylynncollins
  • 01-05-2020
  • Chemistry
contestada

A certain mass of glucose (C6H12O6) contains 100 g of carbon. How much hydrogen does it contain?

Respuesta :

SvetkaChem
SvetkaChem SvetkaChem
  • 01-05-2020

Answer:

16.7 g H

Explanation:

1 mol C6H12O12 contains 6 mol C atoms and 12 mol H atoms, that means 2 times more moles of H than C.

100 g C*1 mol C/12 g C=8.333 mol C

So, there are 8.333*2 = 16.67 mol H

16.67mol H*1g H/1mol H = 16.67≈16.7 g H

Answer Link

Otras preguntas

You are on your way to meet with your manager about changing your work schedule, when you see a spill on the floor. What would you most likely do?
Why was new england a good place to set up factories?
ANOTHER QUESTION HELPP
Which theorem or postulate proves that △ABC and △DEF are similar? Select from the drop-down menu to correctly complete the statement. The two triangles are s
What is one way to effectively manage your time?
what is the value of p when 2p+10=24
A metal in group 1 of the periodic table can become a chemically stable ion by
A group of teenagers spent an entire day on the beach without using sunscreen. the first night, their skin was reddened and painful to touch. the second day, th
Why did the maji maji rebellion fail? east africans lost faith in their spiritual leader moments before the battle began. german reinforcements arrived as the e
Help me with this question