Nateibarra23 Nateibarra23
  • 04-04-2020
  • Physics
contestada

A 600kg car is at rest , and then accelerates to 5n/s what is the original kinetic energy?

Respuesta :

Hussaintahmed777
Hussaintahmed777 Hussaintahmed777
  • 04-04-2020
m = 600 kg
u = 0 (as the car was at rest initially)
v = 5 m/s
Initial kinetic energy = ½mu²
= ½×600×0
= 0
Final kinetic energy = ½mv²
= ½×600×25
= 7500 J
Answer Link

Otras preguntas

A pile of sand at construction site is in the shape of a cone 8 feet tall with a diameter of 22 feet. Approximately how many cubic feet of sand are in the pile
Stanley had $10.75. he bought a notebook for $1.89 and a package of pens for $3.72 he used the rest of his money to buy as many folders as he can. if each folde
how did george washington contribute to the constitutional convention ?
Which statements are true? The environment plays a role in where people live. Environmental resources have little value for people. Resources are unevenly dist
what has affected the honeybee population?
Have 10 problems pleased answer ASAP Problem 1. Two independent clauses may be joined by: (Pick more then one) 1.Using a comma with a conjunctive adverb. 2.U
In which country did the custom of putting up a christmas tree originate?
use the law of cosines to find the value of cos. round your answer to two decimal places
What must you do with the variable when solving a two-step equation? Explain the first step to solving a two-step equation.
What can you do to improve your peer relationships?