abrahamisboss03 abrahamisboss03
  • 03-04-2020
  • Chemistry
contestada

If you have 8.46x10^24 atoms of calcium, how many grams of calcium do you have?

Respuesta :

adebanjomichael44
adebanjomichael44 adebanjomichael44
  • 03-04-2020

Answer:

562g

Explanation:

Molar mass of Ca = 40g/mol

1 mol gives 6.02×10^23 atoms

Xmol of Ca gives 8.46×10^24 atoms

X= 14.05 mol

No of mol= mass/molar mass

Mass = 40 ×14.05 = 562g.

Answer Link

Otras preguntas

Kevin will take 4 math tests this term. All of the tests are worth the same number of points. After taking the first 3 tests, his mean test score is 88 points.
2ln(5x)=8 solve for x
The Panama Canal connects what two bodies of water?
What Role Does the Sun Play in Producing Winds And Ocean Currents
Express the perimeter of the triangle as a polynomial. 8x+2 5x-4 9x+3
Simplify. (-1/2)(4times)(-2)(7y)(-1) A. –28xy B. –28 C. 28xy D. 27
The section of the small intestine between the duodenum and ilium?
why did Mr Collins come to the Bennet family looking for a wife?
Which is an example of a structural adaptation of a plant? A. plant moving toward light to increase photosynthesis B. roots responding to gravity to get to wa
Susan ........ (Run) to school because she was late.