bnewt2017 bnewt2017
  • 03-04-2020
  • Chemistry
contestada

A metal block has a mass of 122 grams and measures 2cm x 2cm x 4cm. What is the density of the block?

Respuesta :

preciousamadasun35 preciousamadasun35
  • 03-04-2020

Answer:

7.625g/cm³

Explanation:

Density = mass/volume

Volume of the block=2cm×2cm×4cm=16cm³

Mass of the block=122g

Density=122/16

=7.625

Therefore, the density of the block is 7.625g/cm³

Answer Link

Otras preguntas

what the word effacted mean
Which action could legally change a ruling of the united states supreme court?
y varies inversely as x. if x = 7 then y = 6. Find y when x = 4.
A difference between english law and the laws affecting slaves in virginia was that under english law:
the answer to this is just 8^-3, right?
What do​ the symbols ; and : mean when used in a sentence.
40,023,032 written in two other forms
The process by which organisms make more of their own kind is called
Emmanuel has 745 pictures in his phone. His memory is getting full, so he starts deleting 29 pictures everyday. Define each variable and write an algebraic expr
Collision Zones and Mountains." How were the Himalayas formed? Are they getting higher or lower?