220038 220038
  • 02-04-2020
  • Chemistry
contestada

What is the density of a 6cm3 cork that has a mass of 3g?

Respuesta :

magalieisik magalieisik
  • 02-04-2020

Answer:

The density is 0,5 g/cm3

Explanation:

The density (δ) is the ratio between the mass and the volume of a compound:

δ=m/v= 3 g/6 cm3= 0,5 g/cm3

Answer Link

Otras preguntas

Who was the intended target of the Alien Act?
what is the true importance of cells, its functions, and its structures?
what is 4% of the number 250
This is a chemical process that uses light to process carbon dioxide in plants.
The atoms of blue paper _____ blue light.
What happens if you don't pay your insurance premium for your car?\
Which of the following facts, if true, would allow you to prove that lines l and m are parallel? NEED HELP M<1+m>3=180 M<5=M<8 m<6+m<3=180 m&l
The Aztec chose rulers based on heredity; the Inca chose rulers based on merit.
number between 49 and 95 that's a multiple of 5,6 and 10
westward expansion resulted in the need for all of the following EXCEPT? A. the construction of railroadB. the construction of canalsC. the construction of more