jenniferlackey717 jenniferlackey717
  • 02-04-2020
  • Physics
contestada

What is the power when a crane lifts a piece of pipe from the ground to a certain height, doing 15000 J of work in 25s?
A) 375000 W

B) 600 W

C) 100 W

D) 350 W

Respuesta :

olatunbosunadeoke
olatunbosunadeoke olatunbosunadeoke
  • 02-04-2020

Answer: Option B) 600 W

Explanation:

Since power is the rate of work done per unit time

i.e Power = work/time

Given that:

power of a crane = ?

work done by crane = 15000 J

Time = 25 seconds

Power = 15000J / 25s

Power = 600 watts

Answer Link

Otras preguntas

how can the properties of rational exponents be applied to simplify expressions with radicals or rational exponents
Response Template Most Honorable Delegates, I recommend that you tell the state leaders that these three weaknesses in the Articles of Confederation must be add
What is one way in which Walt Whitman’s poems are different from Emily Dickinson’s A. He uses meter, and she does not. B. He uses exact rhyme, and she does not
I need to know how to find the value of x and y
what is g+114.78=152.98 A g=267.76 B g=28.2 C g=38.2
What did people began to glorify during the renaissance
According to this excerpt, which of these best identifies the effect of the growing swarms of bees?
How do u show two ways three people can share a 5 segment chewy fruit worm
What is 255 written as a percent
find the range of the function f(x)=2x+7 for the domain -2,3,8