malloryjackson4942 malloryjackson4942
  • 02-04-2020
  • Physics
contestada

A ramp is used to lift a refrigerator a height of 12 m with a force of 110 N. The ramp is at an angle of 50° to the ground.How much work is being done

Respuesta :

lublana
lublana lublana
  • 03-04-2020

Answer:

848.5 J

Explanation:

We are given that

Height,h=12 m

Force,F=110 N

[tex]\theta=50^{\circ}[/tex]

We have to find the work done .

We know that

Work done,W=[tex]Fscos\theta[/tex]

Using the formula

W=[tex]110\times 12cos50[/tex]

W=848.5 J

Hence,the work done=848.5 J

Answer Link

Otras preguntas

he searched doggedly for his favorite socks
PLEASE HELP! ALSO EXPLAIN! The sales tax rate at a clothing store is 8.75%. Sales tax on an item is a function of its price. Which of the following is the depen
what role did the freedmen's bureau play in reconstruction?
What is 0.125 rounded to the nearest hundredth
if 5y = 1 over 25, what is y?
In right triangle ABC with the right angle at C, sin A= 2x + .1 and cos B = 4x - .7. Determine and state the vaule of x.
What is 0.125 rounded to the nearest hundredth
a poker hand of 5 cards is dealt from a standard 52 card deck. a full house consists of exactly 3 of one kind of card and a pair of another (ex. 6,6,6,J,J) How
Why was France's territorial control in the Americas short-lived? The French used Native Americans to govern the land, and they later rebelled. The French creat
Is this punctuated correctly? Ms. Sardelis said we must, "absolutely and without delay" turn in our permission slips by tomorrow or we can't go on the class tri