lanayas2004 lanayas2004
  • 01-04-2020
  • Physics
contestada

a train traveling at 30m/s comes to a complete stop in 20 sec.how far did the train go during the deceleration

Respuesta :

Viajj
Viajj Viajj
  • 01-04-2020

Answer:

600m

Explanation:

v=30m/s

t=20s

s=VT

20×30=600m

Answer Link

Otras preguntas

Help me please. What Is Stonehenge?
Why does more solar energy reach the equatorial regions than the polar regions?
Ryker is given the graph of the function y= 1/2x^2 - 4 . He wants to find the zeros of the function but is unable to read them exactly from the graph. Find the
Carla's plant was 10 2/3 inches tall. Yolanda's was 8 3/4 inches tall. How much taller was Carla's plant than Yolanda's?I came up with 2 11/12.   Am I right??
What is the given equation in logarithmic form of 7^4=2,401?
Why was FDR's Court Packing Plan a mistake?
factoring-16w²+50wz-21z²  please help me solve
what does the numerator tell us in fraction
The specific temperature at which a substance changes from a liquid to a gas is an example of a
Give five rational numbers lying between 3/5 and 4/5. Insert six rational numbers between 3 and 4.