kayylahernandezz003 kayylahernandezz003
  • 04-03-2020
  • Physics
contestada

Kent throws a tennis ball that has a mass of 3.0 kg straight up in the air at 25 m/s. What height does it reach if the kinetic energy of the ball is 100% transferred into potential energy at the top of the throw

Respuesta :

abustanley5
abustanley5 abustanley5
  • 18-03-2020

Explanation:

1/2mv^2 = mgh

1/2×3×25^2 = 3×9.8×h

937.5 =29.4h

29.4h/29.4 = 937.5/29.4

h=31.89 m

Answer Link

Otras preguntas

how did the english pattern conquest differ from that of the spanish
Can someone helper please?
Everyday, Chloe practices soccer and flute. Each day she practices for a 1/2 hour. If after 5 days she practiced both soccer and flute for a total of 15 hours,
identify one difference between mayan religion and the religion in ancient sumer
Clearly identify one theme of the book in one complete sentence in poppy book
What membrane molecule is responsible for aiding passage of polar molecules into and out of the cell?
Carl reads for an average of 1hr25min each night. How many hours does he read in 4 weeks? Enter a mixed number.
1/2(18-5x)=1/3(6-4x)
Do you guys understand these.
There are two lone pairs in the structure of nicotine. in general, localized lone pairs are much more reactive than delocalized lone pairs. with this informatio