debuckboydnota
debuckboydnota
04-07-2016
Chemistry
contestada
what is the mass of one mole of caco3
Respuesta :
safax
safax
04-07-2016
"1 x Ca = 1 x 40 = 40
1 x C = 1 x 12 = 12
3 x O = 3 x 16 = 48
40 + 12 + 48 = 100 (Mr of CaCO3)
moles = mass / Mr
mass = moles x Mr
mass = 1 mole x 100 = 100grams."
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 29+ )
Otras preguntas
Do grumpy old men have a greater risk of having coronary heart disease than men who aren’t so grumpy? Harvard Medical School researchers examined this question
A production possibilities frontier can shift outward if a. resources are shifted from the production of one good to the production of the other good. b. the ec
How do you solve 4 1/2 -3 5/6 and estimate
Factorise 3x^2+13x-10
A steel wire in a piano has a length of 0.600 m and a mass of 5.200 ✕ 10−3 kg. To what tension must this wire be stretched so that the fundamental vibration cor
In the text, the author discusses how he was likely not accepted to several graduate programs because of his incarcerated status. Do you think this is fair? Do
what diseases is caused by a protozoan?
Biologists are fairly certain that oxygen was built up in the atmosphere by the development of photosynthesis. The production of oxygen and, therefore, the begi
Describe the materials used to construct the Hagia Sophia.
What are the vertex and x-intercepts of the graph of y = (x + 4)(x + 2)? Select one answer for the vertex and one for the x-intercepts. O A. x-intercepts: (4,0)