kaylajimenezpa65qc kaylajimenezpa65qc
  • 04-03-2020
  • Physics
contestada

What is the potential energy of a 2kg object placed 6m above
the surface of the Earth?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 04-03-2020

Answer:117.6joules

Explanation:

Mass(m)=2kg

Height(h)=6m

Acceleration due to gravity(g)=9.8m/s^2

Potential energy(PE)=?

PE=m x g x h

PE=2 x 9.8 x 6

PE=117.6joules

Answer Link

Otras preguntas

eight Bluefin tuna comprise 5% of the total tuna catch. How many tuna were caught in total?
What is the given equation in logarithmic form of 7^4=2,401?
A uniform wire is cut into 4 segments. Each segment is twice as long as the earlier segment. If the shortest segment has a resistance of 4 ohm, find the resista
if a sample of magnesium has a mass of 60 g, how many moles of magnesium does the sample contain
WHAT IS 123456567890*1423 THAT MEANS TO DIVIED PLEASE TELL ME THE ANSWER
in che anno e nato Cristoforo Colombo
Give five rational numbers lying between 3/5 and 4/5. Insert six rational numbers between 3 and 4.
Solve for x/4-x+2/6=x/3
what is the fraction ten twelfths in it's simplest form ?
How do you use equal protection of law in a sentence