briannasoccer1477 briannasoccer1477
  • 03-03-2020
  • Physics
contestada

How much force is required to accelerate a 50 kg with a mass at 4 m/s2?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 07-03-2020

Answer:200N

Explanation:

Mass=50kg

Acceleration=4m/s^2

Force=mass x acceleration

Force=50 x 4

Force=200N

Answer Link

Otras preguntas

Let x represent any year write an inequality in terms of x and 1822 that is true only for values of x that represent years before the year that Brazil started i
Maya stelae are type of ____.
What in the name of these compounds indicates that these molecules have a double or triple bond?
What is a Controllable risk factor?
Where is this quote from: the most effective way to destroy people is to deny and obliterate their own understanding of their history?
Find the discount price for a cell phone that is on sale for 15% off if the original price is $75? $60.00 $63.75 $64.25 $86.25
How many moles of zinc, Zn, are in 0.535g of zinc?
The main energy-coupling compound in biochemical reactions that allows thermodynamically unfavorable processes to become favorable is ________.
Please help! (Picture included)
50 points and brainliest (3^8 x 2^-5 x 9^0) ^-2 x (2^-2 / 3^3) ^4 x 3^28 Write your answer in simplified form. Show all the steps