lildhart81 lildhart81
  • 03-03-2020
  • Physics
contestada

What is the mass of an object that weighs 720 N on the surface of the earth?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 04-03-2020

Answer:73.47kg approximately

Explanation:

Weight(w)=720N

Acceleration due to gravity(g)=9.8m/s^2

Mass(m)=?

Mass=w/g

Mass=720/9.8

Mass=73.47kg approximately

Answer Link

Otras preguntas

What roles does climate change and natural resources play in global politics?
Can someone please help me with this project i really need the help
What is the graph of the function fx x+2/x-3?
what happened as agriculture became entrenched in the south ?
Percent increase and decrease. Original number:45 New number: 18
Bo is buying a board game that usually costs BB dollars. The game is on sale, and the price has been reduced by 18\%18%. What could help you find the answer?
PLEASE HELP!!! A.S.A.P!!!This is a Similarity In Right Triangles. Next (Solve For X)A.) 12B.) 5C.) 12.5D.) [tex] 6\sqrt{3} [/tex]
write 5(6x+4)-2(5x-2) in the form a(bx+c) where a,b and c integers and a>1
Who invented chairs?
When you have 25 numbers, and Jake picks 3 random numbers and puts them back, what is the chance Bob has of picking those 3 numbers when he picks 6 random numbe