keariaweathers keariaweathers
  • 03-03-2020
  • Physics
contestada

How much force is required (in Newton’s) to accelerate a 4-kg skateboard, along with its 46-kg rider, at 3m/s2?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 07-03-2020

Answer:150N

Explanation:

Total mass=mass of skate board + mass of rider

Total mass(m)=46kg + 4kg

Total mass(m)=50kg

Acceleration(a)=3m/s^2

Force(f)=mass x acceleration

Force=50 x 3

Force=150N

Answer Link

Otras preguntas

Which of the Silk Road city’s offered in exchange for silk
Which expression is equivalent to 12(2+3x−6) ? A. 3/2x - 2 B. 3x - 5 C. 3x - 4 D. 3/2x - 5
What does Santiago envy about the intense wind called the levanter? A. Its boldness B. Its ability to be everywhere and nowhere at the same time. C. Its abil
In 2000, the Internet __________ increased and __________ decreased, allowing for more use by private businesses and individuals. A. supply . . . demand B. sp
Which substance has a high albedo? A.) Liquid Water B.) White Sand C.) Dark Rock D.) Rich Soil
Marly describes her friend gina as having blonde hair, green eyes, and fair skin with freckles. marly has described gina's _____.
8% of 50 to the nearest tenth
Using context to figure out the meaning of an unfamiliar word is useful when _____. a dictionary is available the words, phrases, and sentences surrounding the
What is the third angle of a right triangle if one of the angles measures 51.1
The formula for the perimeter of a rectangle is p=2(1+w) solve for w.