omarionsmith22972 omarionsmith22972
  • 03-03-2020
  • Engineering
contestada

7. Determine the resistance of a lamp that draws 3 amperes when connected to a
120volt supply.

Respuesta :

juanpablolealpineros
juanpablolealpineros juanpablolealpineros
  • 03-03-2020

Answer: 40 Ω

Explanation:

R =V/I

R= 120/3

R= 40

Answer Link

Otras preguntas

What do you think that astronomers mean when they use the term observable universe? (Hint: Thi.nk of the time it takes for light from very distant objects to re
The leader of Iraq who invaded Kuwait was
HELPPP ASAPPP! PLZ Which system has no solution? A.4y = 2x – 6 B.3x + 5y = 7 4x = 2y – 5 C.2y = 4x + 2 D.2x = 5y + 4 15y = 6x – 12
What is the best way to study for a chemistry SOL? Does anyone have any good study links?
whih group of people were responsible for passing the Jim Crow laws in the south
I just need some help to come up with a name for a desk with a built in computer, radio, notebook and drawing paper, and a lamp. Any one got anything? It is for
to get into her tree house, annabeth rests a ladder against the tree. The top of the ladder is 13 feet above the ground. The base of the ladder is 3 from the tr
cuales son los elementos de una adivinanza
What's 13/15 as a recurring decimal? Also I need working out
It is advantageous for animals that migrate to store energy in the form of lipids rather than carbohydrates. This is because