22peased 22peased
  • 03-03-2020
  • Physics
contestada

If an ocean wave has a frequency of 2 waves/s and a speed of
4 m/s, what is its wavelength?
Enter the answer​

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 03-03-2020

Answer:2m

Explanation:

Wavelength=velocity/frequency

Wavelength=4/2=2m

Answer Link

Otras preguntas

A rectangular prism has a length of 2 1/2 meters, a width of a moters, and a height of 2 1/4 meters, What is the volume of the prism? Enter your answer in the b
Veronica is an English tutor. She charges $60 for each tutoring session plus $0.75 per mile that she has to drive to and from the session. Write an equation to
ABC is isosceles AC=20 and BC= 3x-7
The earth can be assumed flat when *Az = 0 degreeEl = 50 degreeAz = 50 degreeEl = 0 degree​
money supply and inappropriate government policies of economics fluctuations ​
Can someone please help it’s timed!!!
If mars had life and resources and there were people what would happen?
4 minute speech about anything please help :(((
1/2x - 7 = 1/3 (x- 12)
Solve using substitution ​