cathiprofastde7668 cathiprofastde7668
  • 02-03-2020
  • Physics
contestada

The low-frequency speaker of a stereo set has a surface area of 0.06 m2 and produces 2.03 W of acoustical power. What is the intensity at the speaker (in W/m2)

Respuesta :

Olajidey
Olajidey Olajidey
  • 06-03-2020

Answer:

33.83W/m²

Explanation:

The intensity of the speake at the surface is

I = P/A

I = 2.03W / 0.06m²

I = 33.83W/m²

Answer Link

Otras preguntas

HELP! 50 POINTS Explain why so much tornado activity occurs in the spring season in the Great Plains region of the United States. Be sure to describe the weathe
number of solutions for square root of 2x +3 add 6 = 0
who ever answer get brainliest which book cover includes images that are important in the Christian religion
Please help. Ima have to turn this is tomorrow. ​
What is the answer to number 18?
Use the equation 15% = 10% + 5% to find a 15% tip on a bill of $37.75. (Round the bill to the nearest dollar before finding the tip amount.)
For many years, general electric had a corporate strategy of being among the top three firms in any market in which it operated; if it could not achieve a top-t
Determine if the set of ordered pairs represents a function. Explain why or why not. (2 points)
who was charlemange A. pope of the holy roman empire B.wife of the last roman empire C. King of the franks And D. prime minister of carolingian dynasty
What is ⅖x=4 And how do you solve it