Re3pdanChristachelt
Re3pdanChristachelt Re3pdanChristachelt
  • 02-07-2016
  • Physics
contestada

what is the mass of cement block that requires a force of 200 n to accelerate it at 5 m/s2?

Respuesta :

Hanibal
Hanibal Hanibal
  • 02-07-2016
We know that:
F=ma
200N=m*5m/s²
m=200N/5m/s²
m=40kg
Answer Link
olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 02-07-2016
Force, F = ma,     

where m = mass in kg,  a = acceleration in m/s², F is in Newtons

200 = m*5

5m = 200

m = 200/5

m = 40

Mass = 40 kg.
Answer Link

Otras preguntas

What were Chicago's plans for the city in the development around the lakes? Who designed this?
Sheridan Chemicals Company acquires a delivery truck at a cost of $27,200 on January 1, 2022. The truck is expected to have a salvage value of $4,300 at the end
g(x) = 5-2x What is the domain of g? Choose 1 answer:
What are some major cities in Latin and South America
Use the picture to answer the following question: Stelae similar to the ones above were found in Mayan civilization. Which other ancient civilization was known
Need help ASAP!!!!!!
5 interesting facts about walt whitman
Construct a triangle with sides equal to a, b, and c.
Clemmens Company applies overhead based on direct labor cost. Estimated overhead and direct labor costs for the year were $115,500 and $125,300, respectively. D
Why did a colored farmers alliance form