hsosnwoicz hsosnwoicz
  • 01-07-2016
  • Physics
contestada

What is the value of work done on an object when a 70-newton force moves it 9.0 meters in the same direction as the force?

Respuesta :

sextoncolt sextoncolt
  • 01-07-2016
W=F(ΔX)cosθ
W=70N(9.0m)cos0°
W=630J
Answer Link
Hanibal
Hanibal Hanibal
  • 01-07-2016
We know that:
W=Fs
W=70N*9m
W=630J
Answer Link

Otras preguntas

what is 7 5/9 minus 3/ 2/15
What is the equation and solution for. D=12 for 4d-24-12=0
The cost of ordering multiple items is sometimes, always or never proportional
suppose that x and y are both integers. find the solution of 10x^2+11xy+3y^2=7
Which organic molecule is responsible for the insulation of internal organs against shock?
How do I solve a problem like this? m-4=2m
Please Answer these following questions...1. What is (-7)^5 in expanded form2. Solve 2s^3 - 4r^2 if r = 1 and s = 5 (explain all steps)3. How would you convince
what two properties does all matter share?
The cost of ordering multiple items is sometimes, always or never proportional
suma a trei numere este 3932/Primul numar este cu 1330mai mare decat al doilea si cu 1740mai mare decat al treilea determinati cele trei numere vreau rezolvar