jasminemarquez79 jasminemarquez79
  • 04-02-2020
  • Physics
contestada

While a person lifts a book mass 2kg from the floor to a laptop, 1.5m above the floor, how much work does the gravitational force do on the book?

Respuesta :

rakshaprakash11
rakshaprakash11 rakshaprakash11
  • 17-02-2021

Answer:

w= 30 joules

Explanation:

w=mgh

w=2*10*1.5

w=30 joules

u can take g=10 in this ques or g=9.8

Answer Link

Otras preguntas

Should a president die in office, which official succeeds the president if the vice president is unable to assume the role?
How to estimate 586-321 two different ways
larry claims that 14+12×8+12 and14×12+8×12 are equivalent because they have the same digits and the same operations
Why did Albert Einstein leave Germany? A. because his scientific experiments were continually disproved B. because he was a member of the then out-of-power N
What is the mean to a math problem
explain why 2.15 and-2.15 opposite
Is colony a collective noun
Why do France colonize into the new world?
A parallelogram can have no more than two obtuse angles
When using direct quotations in your writing, which of the following should be placed outside the set of quotation marks? A. Question mark B. Period C. Semicolo