abbyswim06
abbyswim06 abbyswim06
  • 04-02-2020
  • Physics
contestada

What is the amount of work done when a force of 10N moves a 20kg mass of 8 meters?

Respuesta :

PSN03
PSN03 PSN03
  • 04-02-2020

Yo sup??

we should know that

work done=force*displacement

W=F.s

F=10 N

s=8 m

therefore

W=10*8

=80 N

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

write the ratio 6 ft to 4yd as a fraction in simplest form.
Signs of Roman decline were manifested by agricultural and economic prosperity which undermined the values of Rome. the weakening of Rome's army which was force
how did the constitution fix the problems for no executive branch?
The sum of two numbers is 104 and one exceed the other by 10. What are the numbers?
what forces led Americans to declare war on Britain in 1812?
what are the similarities between insects and humans
Two number cubes are rolled --one blue and one yellow. Find the probability that the blue cube is less than 3 and the product is 8.
Simplify (7-8i)+(-12-4i)
can humans cause a imbalance in the food chain
The atomic number of an atom identifies the number of protons in its nucleus. If the overall charge on the atom is neutral, what must the atomic number also ide