pres04rainn
pres04rainn pres04rainn
  • 02-02-2020
  • Chemistry
contestada

How many molecules are there in 0.250 moles of oxygen?

Respuesta :

Noahkiely Noahkiely
  • 02-02-2020

Answer:

1.505 x 10^23

Explanation:

0.25 moles 02 = 32÷4 = 8grams.

0.25(6.02 x 10^23) avogadros constant = 1.505 x 10^23 molecules 02

Answer Link

Otras preguntas

can someone help me pls answer chocices a.80 b.180 c.100 d.90
The resulting row 1 entries are: 7.12 7.10 7,9
Michael deposits $4000 into an account that pays simple interest at a rate of 6% per year. How much interest will he be paid in the first 4 years? PLEASE ANSWER
how to work out the surface areas of cuboid? height=2cm length=10cm width=7cm Please do it step by step
Help what’s X? Need answer asap
I REQUIRE SWIFT ASSISTANCE FROM THE SMART ENGLISH NERDS SECTION!! Please help asap, this is timed!!
how do you feel whan you hear the musical accompaniment of some Philippine festivals?
Help please NO LINKS!!!!! special right triangles (radical answers)
Me podrían ayudar porfa!!!​
please answer and give an explanation :)