LinaB1794
LinaB1794 LinaB1794
  • 01-02-2020
  • Chemistry
contestada

What is the mass of 2.5 moles of carbon? Please show your work.

Respuesta :

huda1aziz
huda1aziz huda1aziz
  • 01-02-2020
Co2 is made of carbon ( atomic mass: 12) and oxygen (atomic mass : 16)
First : mass of 1 C atom + mass of 2 O atom = 12+(16*2)=44 amu so 1 mole CO2 =44 grams then 2.5 mole CO2 =44*2.5 =110 grams


So the answer is 110 grams
Answer Link

Otras preguntas

Select all the correct answers. Which of these activities is typically done in the prewriting phase of writing an essay? writing a rough draft editing surfa
The sales tax on a piece of furniture that cost $450 was $28.13. What was the percent sales tax?
descibe the process that produced the bretz floods
If a school bought 1,000 erasers as part of an order for supplies. The total cost of the erasers was $30. What was the cost for 1 eraser?
Carol used 1.8 gallons of paint for a barn.She used 1/5 of the remaining paint for a dog house. She had 2/7 paint left. How much paint did Carol begin Can some
how do you find 3 (x-2)^2
A vector always consists of
Solving equations 4x-2=18
The Congress of the United States has been located in all of the following cities, sometime in its history, EXCEPT _____________. a. Boston c. New York b. Phila
suppose v varies directly as g, and v=36 when g=4. Find v when g=11.