ja4zzyswantmegurl
ja4zzyswantmegurl ja4zzyswantmegurl
  • 02-06-2016
  • Physics
contestada

A mass of 8 kg. moves at a rate of 14.3m/ sec. what is the KE developed by the mass

Respuesta :

Tareki
Tareki Tareki
  • 03-06-2016
KE = 0.5 m v^2
= 0.5 * 8 * (14.3)^2
KE = 817.96 joule
Answer Link

Otras preguntas

Craigmont Company's direct materials costs are $3,100,000, its direct labor costs total $7,090,000, and its factory overhead costs total $5,090,000. Its convers
How does the communication between micro-culture add to the notion that culture is dynamic and heterogeneous?
If the principal is $74000 and the total pay is $103896 what percentage is payed toward the principal
An increase in average intelligence test performance during the past decade would best illustrate why intelligence testing requires up-to-date validity tests. s
You study an isolated population of a snail that lives along the coast. You have documented that there is natural, heritable variation in the thickness of the s
nutrient rich soil _______.usually infertilefound in river deltasfound near the base or mountainscontains low levels of potassium​
FIND THE RECIPROCAL OF 3 4/9
Solve for X (idk why there has to be 20 characters but ok brainly)
Evaluate F(x)=5x-3 F(5)=
What is the value of 6/x+2x^2, when x=3