Jello13 Jello13
  • 02-06-2016
  • Physics
contestada

A 150 kg cart is being accelerated by a tractor at a rate of 5 m/s². How much force is the tractor putting on the cart?

Respuesta :

Tareki
Tareki Tareki
  • 03-06-2016
Force = mass * acceleration
so, F = 150* 5
F = 750 N
Answer Link

Otras preguntas

What is the expanded form for 6.324
What is the value of three in 34,525
Declarative command interrogative or exclamatory?He has ten fingers and ten toes.
How does Newton's second law apply to basketball?
Rename the number 4 thousand 7 hundreds = 47
A class has 6 boys and 15 girls. What is the ratio of boys to girls
how many ten thousands are in 9,000 tens
when you convert 100 feet per second to inches per second will there be more or less then 100 inches expain
Explain 12 divided by 15
counterexample angle bisector?