nicoleashleyhight21 nicoleashleyhight21
  • 04-10-2019
  • Chemistry
contestada

The density of water is 1.0gcm3 at 4∘C. What is the mass of 15mL of water at this temperature?

Respuesta :

mourfious
mourfious mourfious
  • 07-10-2019

Answer:

15 gram

Explanation:

in one liter

=1000ml = 1000 cm3

so 15 ml = 15 cm3

15 cm3 = 15 gram

Answer Link

Otras preguntas

Do you think that the marginal benefits of hiring these experts for movies or video games outweigh the marginal costs?
Helpppppneeddddd it​
I need these two answers fast please. What do the Piping Plovers do to protect their young from predators and people? Use TWO details from the article to suppor
a first number plus twice a second number is 8 twice the first number plus the second totals 25
Find the length of a segment in the coordinate plane with endpoints (-1 , 3) and (4 , -5).
Which place does the home of your ancestors refer to
please solve for m<TVU​
Let /(20) = 3x - 1 and 9(9) 22 +3 and find g(/(x)) Select the correct response 9($(x)) = 5x + 2 9(f(x)) = 6x + 8 9(f(x)) = 6x + 1 9($(x)) = 5x - 4
what are the roles of pharmacists...?​
ayudaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa el primero en contestar le doy coronita y los que no saben no respondan gracias